Daňové povinnosti při zániku svěřenského fondu

22. 4. 2025
#ZánikFondu #DaňovéPovinnosti #SvěřenskýSprávce #DaňovýŘád #DaňovýSubjekt #PrávníNejasnosti #DaňovéPřiznání #PrávníJistota #VýkladZákona #NerovnostSubjektů
Doba čtení: cca 3 minuty

Na odborné konferenci Správa daní na Právnické fakultě UK jsme podnítili diskuzi o zákonných nejasnostech ohledně postupu svěřenského správce při zániku svěřenského fondu ve vztahu k daňovým povinnostem.

Daňový řád ve spojení s jednotlivými daňovými zákony označuje svěřenský fond za daňový subjekt a zároveň určuje, že svěřenský správce má stejná práva a povinnosti jako svěřenský fond. Svěřenský správce tak vykonává vůči správci daně veškeré procesněprávní povinnosti svěřenského fondu, které lze v situacích při vzniku i trvání svěřenského fondu připodobnit k povinnostem daňového subjektu, který je právnickou osobou, při zániku však nikoliv.

Současná daňová právní úprava nestanoví pro situaci zániku svěřenského fondu konkrétní postup svěřenského správce vůči správci daně, lhůty pro podání posledního přiznání k dani a úhradu případné daně, ani pravidla pro přechod daňové povinnosti zaniklého svěřenského fondu. Ke konkrétním daňovým povinnostem souvisejícím se zánikem svěřenského fondu je tak nutno dojít výkladem, přičemž jednotný výklad je stěžejní jak pro právní jistotu svěřenských fondů v postavení daňových subjektů a jejich svěřenských správců, tak pro správce daně. Tento článek si tak klade za cíl za využití kvalitativní metody včetně analýzy, jazykového a logického výkladu relevantních právních norem, zhodnotit stávající daňovou právní úpravu týkající se zániku svěřenského fondu a možnost určení konkrétní podoby povinnosti svěřenského správce podat daňové přiznání svěřenského fondu při jeho zániku.

V důsledku zásadních odlišností mezi koncepcí svěřenského fondu a právnickou osobou a rovněž způsoby jejich zániku nelze na zánik svěřenského fondu uplatnit speciální ustanovení týkající se zániku daňových subjektů. Nutné použití obecných pravidel pro stanovení a úhradu daně však vyvolává mnohé nejasnosti a způsobuje nerovnost v právech a povinnostech mezi zanikajícími daňovými subjekty různých právních forem. Závěrem článku je tak zejména poukázání na nedostatečnost stávající daňové právní úpravy ve vztahu k zániku svěřenského fondu, s níž je spojena přetrvávající právní nejistota daňových subjektů.

Otevřít celý článek

Nezmeškejte důležité novinky ze světa práva

Přihlaste se k našemu newsletteru a buďte vždy v obraze. Získejte pravidelnou dávku informací o klíčových změnách v legislativě, užitečné tipy pro praxi a doporučené články od odborníků z oboru.

Informace pro spotřebitele
Spotřebitel má dle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění, právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu vyplývajícího ze smlouvy o poskytování právních služeb. Pověřeným subjektem pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze smluv o poskytování právních služeb je Česká advokátní komora.
Bližší informace o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů spolu s formulářem návrhu na zahájení řízení o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů naleznete na webových stránkách České advokátní komory.
© 2025 AVENTAS - Praha. Všechna práva vyhrazena