Svěřenský fond III.

1. 8. 2024
#TrváníFondu #ZánikFondu #StatutFondu #Obmyšlený #SprávceFondu #DohledNadSprávou #SoudníKontrola #MajetkovéVypořádání #RizikaFondu #OchranaMajetku
Doba čtení: 4 minuty

Dnes Vám přinášíme třetí a zároveň poslední příspěvek ze série článků, která byla zaměřena na problematiku svěřenských fondů. Příspěvek se věnuje:

Trvání svěřenského fondu

  • Doba trvání: Svěřenský fond může být založen na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud statut neuvádí dobu trvání, fond je zřízen na dobu neurčitou. V praxi se fondy liší v délce trvání podle jejich účelu a povahy majetku.
    • Krátkodobé fondy: Např. pro ochranu majetku během rizikového podnikání nebo dočasné darování majetku dětem.
    • Dlouhodobé fondy: Zaměřené na ochranu a rozvoj rodinného majetku po několik generací, často s robustním statusem a pravidly pro jmenování správců a obmyšlených.
  • Omezení: Soukromé fondy na dobu neurčitou mají omezenou dobu trvání, protože právo obmyšleného na plnění musí vzniknout do 100 let od vzniku fondu.

Dohled nad správou svěřenského fondu

  • Kontrola: Správce fondu podléhá dohledu zakladatele a obmyšleného, s možností dohledu dalších osob (např. rodinných členů). Tyto osoby mohou požadovat přístup k dokladům, účetnictví a mohou se účastnit soudních řízení.
  • Soudní kontrola: Pokud někdo s právním zájmem (např. zakladatel, obmyšlený) zjistí nesrovnalosti, může se obrátit na soud, aby správci nařídil určité jednání nebo ho odvolal.

Zánik svěřenského fondu

  • Kdy zaniká: Svěřenský fond zaniká uplynutím doby trvání, splněním účelu fondu nebo rozhodnutím soudu. Také může zaniknout, pokud se všichni obmyšlení vzdají svého práva na plnění.
  • Ukončení správy: Po zániku fondu správce vydá zbývající majetek obmyšleným, nebo zakladateli. Pokud nejsou obmyšlení ani zakladatel, majetek připadne státu. Důležité je v rámci statutu vyřešit, kdo bude oprávněn k majetku po zániku fondu.

Závěr

Článek se zaměřil na klíčové aspekty trvání, dohledu a zániku svěřenských fondů. Pokud máte zájem o jejich využití nebo potřebujete konkrétní radu, odborníci ve společnosti Kreston A&CE jsou připraveni vám pomoci.

Otevřít celý článek

Nezmeškejte důležité novinky ze světa práva

Přihlaste se k našemu newsletteru a buďte vždy v obraze. Získejte pravidelnou dávku informací o klíčových změnách v legislativě, užitečné tipy pro praxi a doporučené články od odborníků z oboru.

Informace pro spotřebitele
Spotřebitel má dle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění, právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu vyplývajícího ze smlouvy o poskytování právních služeb. Pověřeným subjektem pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze smluv o poskytování právních služeb je Česká advokátní komora.
Bližší informace o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů spolu s formulářem návrhu na zahájení řízení o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů naleznete na webových stránkách České advokátní komory.
© 2025 AVENTAS - Praha. Všechna práva vyhrazena