Svěřenský fond I.

9. 5. 2024
#SvěřenskýFond #RodinnýMajetek #Zakladatel #Správce #Obmyšlený #StatutFondu #Flexibilita #Dědictví #OchranaMajetku #Trust
Doba čtení: 6–7 minut

Ve spolupráci s poradenskou společností Kreston A&CE Group pro Vás připravujeme sérii článků věnujících se tradičním i netradičním poznatkům o svěřenských fondech.

Svěřenské fondy se v posledních letech staly stále populárnějším nástrojem pro správu a ochranu rodinného majetku. Tento institut má dlouhou historickou tradici, přičemž v současnosti se uplatňuje v mnoha právních systémech po celém světě. Svěřenský fond funguje na základě vyčlenění majetku zakladatelem, který přestává být vlastníkem tohoto majetku a svěřuje jej správci. Správce, na základě statutu fondu, spravuje majetek ve prospěch obmyšlených osob.

Hlavními aktéry svěřenského fondu jsou zakladatel, správce a obmyšlený. Zakladatel určuje pravidla pro správu fondu prostřednictvím statutu, což poskytuje velkou flexibilitu. Tento statut může například určit způsob jmenování správce, výběr obmyšlených osob nebo pravidla pro výplatu prostředků. Svěřenský fond může být využíván pro různé účely, jako je ochrana majetku, plánování dědictví, správa rodinného majetku či dobročinné účely.

Flexibilita svěřenského fondu umožňuje jeho přizpůsobení konkrétním potřebám zakladatele, a to jak pro menší majetky, tak pro dynastické fondy spravující majetek pro několik generací. Využití svěřenských fondů v praxi zahrnuje širokou škálu cílů, a to jak pro ochranu majetku, tak pro plánování dědictví nebo charitativní účely.

Otevřít celý článek

Nezmeškejte důležité novinky ze světa práva

Přihlaste se k našemu newsletteru a buďte vždy v obraze. Získejte pravidelnou dávku informací o klíčových změnách v legislativě, užitečné tipy pro praxi a doporučené články od odborníků z oboru.

Informace pro spotřebitele
Spotřebitel má dle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění, právo na mimosoudní řešení spotřebitelského sporu vyplývajícího ze smlouvy o poskytování právních služeb. Pověřeným subjektem pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů mezi advokátem a spotřebitelem ze smluv o poskytování právních služeb je Česká advokátní komora.
Bližší informace o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů spolu s formulářem návrhu na zahájení řízení o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů naleznete na webových stránkách České advokátní komory.
© 2025 AVENTAS - Praha. Všechna práva vyhrazena